Preneseno sa Web stranice http://www.hst.hr/

Deutsche Telekomu PROFIT, a radnicima OTKAZI

Profit Hrvatskog Telekoma je na zavidnoj visini, ali radna i životna egzistencija radnika Hrvatskog Telekoma nikada nije bila nesigurnija. Radnici Hrvatskog Telekoma nikada nisu više radili i teže zarađivali kruh svoj svagdašnji, ali usluga Hrvatskog Telekoma nikada nije bila sporija i nekvalitetnija, stoga HST – Hrvatski sindikat telekomunikacija kao većinski sindikat koji zastupa 70% sindikalno organiziranih radnika Hrvatskog Telekoma ima obavezu putem konferencije za novinare uputiti javni prosvjed protiv postupanja i načina rada menadžmenta Hrvatskog Telekoma, kao i protiv megalomanskih zahtjeva za još većim profitom većinskog vlasnika Deutsche Telekoma.

HT radi s minimalnim brojem radnika

Radnici Hrvatskog Telekoma imaju solidan Kolektivni ugovor i redovito dobivaju plaću, ali ipak postoji – ALI …menadžment radnicima daje zadaće preko krajnjih granica njihovih psihičkih i fizičkih mogućnosti ( bez povećanog plaćanja takvih dodatnih napora) pa možemo reći da su radnici Hrvatskog Telekoma izloženi sustavnom mobingu. Tijekom 2010. i 2011. godine preko 100 radnika otišlo je iz kompanije, jer iz zdravstvenih razloga više nisu mogli obavljati svoj posao. Broj izvršitelja na svim radnim mjestima smanjen je do maksimuma. Radnici su kontinuirano ucijenjeni porukom: ukoliko ne budu ispunjavali povećane zahtjeve i želje poslodavca bit će proglašeni tehnološkim viškom. U 2011. godini 300 radnika je dobilo otkaz kao tehnološki višak. Kada je Deutsche Telekom preuzeo Hrvatski Telekom bilo je 11400 zaposlenih, a danas puno veći opseg posla pokriva 5700 radnika. Povećava se broj ugovora o radu na određeno vrijeme, a na preko 1200 radnih mjesta, gdje se obavljaju stalni i odgovorni poslovi u segmentu korisničke podrške, kontinuirano rade studenti za minimalnu cijenu rada.

Menadžment HT-a želi univerzalnog radnika

U sistematizaciji radnih mjesta Hrvatskog Telekoma ne postoje opisi radnih mjesta, ne zato što poslodavac ne zna što se na kojem radnom mjestu radi, već zato da bi po potrebi bilo kojeg radnika mogao rasporediti na bilo koje poslove. Danas si tehničar, sutra si prodavač, a najbolje dva u jedan, tehničar-prodavač koji mora doći kod korisnika, napraviti mu instalaciju mreže, spojiti uređaj, programirati ga i dodatno prodati nekoliko drugih usluga. Koliko takvih korisnika tehničar-prodavač mora dnevno obići i odraditi ne ovisi o njegovim fizičkim ili stručnim mogućnostima, već o količini novaca koje vlasnik – Deutsche Telekom želi zaraditi. Ključne riječi su poslodavac – želi, a radnik – mora!!

Maksimalna stručnost radnika za najnižu plaću

Stopa nezaposlenost u Hrvatskoj je 18%. Za jedno radno mjesto konkurira po 1000 kandidata. Uprava HT-a koristi tu činjenicu da zaposli najstručnije radnike za minimalnu plaću. Kako? U spomenutoj sistematizaciji Hrvatskog Telekoma nije određena stručna sprema potrebna za neko radno mjesto. S bilo kojom školom možeš raditi sve, pa na radnim mjestima od najnižeg do najvišeg platnog razreda polovica zaposlenih radnika ima višu ili visoku stručnu spremu. Prosječna plaća ( s kojom se Uprava često hvali ) je statistička veličina prosjeka plaća i menadžmenta i radnika. Nedopustivo je da unatoč visokom profitu HT-a istovremeno trećina radnika HT-a mjesečno prima neto plaću ispod prosječne plaće u RH.

Menadžment odgovornost za rezultate kompanije nezakonito prebacuje na sve radnike

Hrvatski Telekom je tvrtka koja ima najveću dobit u regiji, marža profita je 43%, ali rezultati kompanije se proglašavaju lošima, jer nisu na nivou želja vlasnika Deutsche Telekoma. Iako se profit ne dijeli radnicima, Uprava HT-a je odgovornost za rezultate kompanije počela raznim mjerama prebacivati na sve radnike i smanjivati ukupnu plaću ukoliko nisu dosegnute nerealne želje vlasnika. Uprava HT-a je radnicima uvela tzv.ciljeve, ali zapravo norme koje ne ovise o količini rada koji radnik može odraditi, već o količini novaca koji kompanija želi zaraditi. To nije dogovoreno Kolektivnim ugovorom, nije karakteristika ugovora o radu, no Uprava je jednostrano i uz protivljenje Radničkog vijeća donijela takav Pravilnik o plaćama.
Zakonitost takvog postupanja Uprave HT-a je upitna pa će se pokrenuti niz sudskih tužbi u cilju dokazivanja nezakonitosti takvih odrednica Pravilnika.

Presuda – Uprava Hrvatskog Telekoma nezakonito radila Program zbrinjavanja viška radnika

Uprava Hrvatskog Telekoma zbog nedorečenosti Zakona o radu i sporosti sudstva u RH, dugi niz godina proglašava tehnološki višak radnika unatoč protivljenju Radničkog vijeća i prosvjeda sindikata. Činili su to bez utvrđenih kriterija za odabir viška radnika. Prije mjesec dana HST – Hrvatski sindikat telekomunikacija napokon je dobio drugostupanjsku presudu u sporu kojim je 2005. godine tužen Hrvatski Telekom za nezakonitu izradu Programa zbrinjavanja viška radnika. Na žalost, na isti način je od 2005. godine do danas svake godine proglašavan tehnološki višak. Ova nam je presuda važna iz dva razloga :
1) Zbog radnika koji još uvijek od 2005. godine vode spor s HT-om zbog nezakonitog otpuštanja radnika
2) Zbog svih slijedećih proglašenja viška radnika bez kriterija
Kršenje zakona ne smije si dozvoliti niti jedna ozbiljna Uprava, a kamo li Uprava kompanije koja kotira na Zagrebačkoj i Londonskoj burzi.

Glad za profitom na štetu radnika i korisnika usluga

Većinski vlasnik Deutsche Telekom traži: profit, profit i opet profit !Iako ankete zadovoljstva korisnika pokazuju da je Hrvatski Telekom skup i spor, Uprava HT-a nema ideju kako povećati prihode, pa reže troškove otpuštanjem radnika. Tko ispašta? Osim radnika, ispaštaju korisnici usluga, jer jednostavno nema dovoljno radnika za brzo i kvalitetno usluživanje korisnika.
Korisnici su nezadovoljni, odlaze kod drugih operatera, a pad prihoda Uprava opet planira kompenzirati otpuštanjem radnika. To Hrvatski Telekom vodi u propast!
Tko može zabraniti i zaustaviti Deutsche Telekom da uništava Hrvatski Telekom?? Uprava Hrvatskog Telekoma sigurno ne!

Radna mjesta sele iz Hrvatske

Kada je Hrvatska država prodala obiteljsko srebro – Hrvatski Telekom, Zakonom o privatizaciji HT d.d. određeno je : „Radi zaštite interesa i sigurnosti Republike Hrvatske, glavna skupština HT-a može samo uz suglasnost Zastupničkoga doma Hrvatskoga državnog sabora donositi slijedeće odluke: – o promjeni sjedišta HT-a izvan Zagreba,
– o promjeni tvrtke HT-a,
– o pripajanju HT-a drugom trgovačkom društvu,
– o spajanju HT-a s drugim trgovačkim društvom,
– o prestanku HT-a „
Na žalost ništa se ne govori o nedopustivom premještanju dijelova HT-a izvan granica Republike Hrvatske.
Deutsche Telekom planira mnoga radna mjesta širom svijeta centralizirati na njima najpovoljnijim lokacijama. U ovom trenutku se zna da se radna mjesta računovodstva svih podružnica Deutsche Telekoma sele u Bratislavu.
Nakon toga ?? Tko zna, cloud computing (ured u oblaku) , omogućuje da radite odakle god želite – nebo je granica… a na žalost Hrvatska zbog skupe države i poreza nije zemlja u kojoj je jeftino plaćati radnu snagu.

Poziv ! Pozivamo Upravu Hrvatskog Telekoma da pronalazi poslove umjesto što otpušta radnike i smanjuje materijalna i socijalna prava radnika u svrhu većeg profita dioničara.

Pozivamo sudstvo RH da brže i učinkovitije rješava radne sporove osobito sporove otkaza radnicima.

Pozivamo Vladu RH da svojim zakonima štiti ustavno pravo hrvatskih građana – pravo na rad i pravo na pristojnu plaću.