Preneseno sa Web stranice http://republikainfo.com/index.php/vijesti/1848-zasto-treba-biti-oprezan-s-privatizacijom-ht-mostar

Zašto treba biti oprezan s privatizacijom HT Mostar

Da ne treba ponoviti pogreške koje je učinila Hrvatska najbolje pokazuje primjer HT-a Zagreb. U Hrvatskoj se nakon privatizacije broj zaposlenih prepolovio, a obim poslova udvostručio. Sve to kako bi se zadovoljile nerealne želje i planovi novog vlasnika i kako bi se novac iz jedne siromašne Hrvatske izvukao u najmoćnije gospodarstvo Europe.

Iako o učinkovitosti rada Vlade Federacije BiH na čijem čelu je premijer Nermin Nikšić, postoje oprečna mišljenja ovisno iz kojeg političkog tabora dolazila, činjenica je da je aktualna Vlada već u prvih nekoliko mjeseci pokazala odlučnost u rješavanju problema koji su se godinama gurali pod tepih. To se prije svega vidi na odlučnim koracima u rješavanju pitanja socijalnih kategorija na trajnijim osnovama, kao i briga o imovini koja je u vlasništvu Federacije BiH.Pojedini spočitavaju da se u nadzorne odbore i uprave javnih poduzeća imenuju podobni, a ne sposobni što je donekle i točno, međutim, nesporna je činjenica kako je aktualna Vlada krenula u proces uvođenja reda i promjene odnosa prema javnim poduzećima, kako bi dokazala da i “država” može biti dobar gospodar i da nije nužno ići u privatizaciju kako bi ta poduzeća dobro poslovala.

Također, najavom da se još uvijek neće iću u privatizaciju telekom operatera i poduzeća iz elektroenergetsdkog sektora, pomršeni su računi nekih ranijih političkih elita koji su, po uzoru na predsjednika RS-a Milorada Dodika, privatizaciju telekom operatora (posebice HT-a Mostar) vidjeli kao gotovu stvar.

Da je privatizacija po svaku cijenu dugoročno pogrešna odluka, pokazuje i situacija u susjednoj Hrvatskoj gdje svako malo dolazi do pobuna djelatnika protiv vlasnika bivših državnih poduzeća koje osim dobiti i izvlačenja kapitala ništa drugo ne zanima. Prava radnika, dobrobit zemlje, socijalna osjetljivost, postali su prošlost u takvim poduzećima. Umjesto toga zaposleni koji još uvijek nisu dobili otkaz sa grčem u želucu dolaze na posao očekujući svaki dan da bi mogli postati “tehnološki višak” što je postao vrlo popularan izraz kada nekoga želite na legalan način poslati na ulicu.

Da ne treba ponoviti pogreške koje je učinila Hrvatska najbolje nam pokazuje primjer HT-a Zagreb. Nakon privatizacije broj zaposlenih se prepolovio, a obim poslova udvostručio. Sve to kako bi se zadovoljile nerealne želje i planovi novog vlasnika i kako bi se novac iz jedne siromašne Hrvatske izvukao u najmoćnije gospodarstvo Europe.

Da su se stvari u HT-u Zagreb već odavno otele kontroli pokazuje i istup sindikata koji je odlučio progovriti o sustavnom zlostavljanju zaposlenih i neljudskom odnosu, na što svi ostaju gluhi kao da se to već sutra neće dogoditi i njima.
Prema riječima čelnika sindikata, profit HT-a Zagreb nikad nije bila bolja, a radna i životna egzistencija zaposlenih nikada nesigurnija. “Kada je Deutsche Telekom preuzeo Hrvatski Telekom bilo je 11.400 zaposlenih, a danas puno veći opseg posla pokriva 5.700 radnika. Povećava se broj ugovora o radu na određeno vrijeme, a na preko 1.200 radnih mjesta, gdje se obavljaju stalni i odgovorni poslovi u segmentu korisničke podrške, kontinuirano rade studenti za minimalnu cijenu rada. Tijekom 2010. i 2011. godine preko 100 radnika otišlo je iz kompanije, jer iz zdravstvenih razloga više nisu mogli obavljati svoj posao. Također, u 2011. godini 300 radnika otpušteno kao tehnološki višak”, ističu iz Hrvatskog sindikata telekomunikacija.

Sve ovo još jednom potvrđuje da je odluka Vlade Federacije BiH da sama gospodari svojim javnim poduzećima potpuno ispravna i da su bili u krivu oni koji su uvelike planirali rasprodaju javnih poduzeća koja svake godine u Proračun Federacije BiH uplate preko 350 milijuna maraka. U slučaju privatizacije sve to bi bilo nepovratno izgubljeno, redovi u službama za zapošljavanje postajali bi sve duži, a proračuni prazniji. (republikainfo.com)