Centralnoafrička Republika, Libija, Palestina, Somalija, Južni Sudan, Sudan, Sirija i Ukrajina spadaju u grupu zemlja u kojima su radnici u najgorem položaju, upozoreno je na Trećem svjetskom kongresu Međunarodne konfederacije sindikata (ITUC) u Berlinu. BiH, Srbija i Hrvatska našle su se među 26 zemalja koje su dobile ocjenu “2″, što označava zemlje u kojoj vlade i poslodavci konstantno krše ili napadaju određena prava radnika.
Predstavljen je novi globalni indeks radničkih prava, koji rangira 139 zemalja na osnovu 97 međunarodno priznatih indikatora, kako bi procijenio nivo zaštite radničkih prava u zakonima i praksi.
Najgore zemlje ocijenjene su indeksom “5+”, što označava zemlje u kojima nema nikakve garancije za poštivanje prava radnika, jer vlada potpuno bezvlašće.
Među 18 zemalja sa “indeksom 1″, gdje povrede radničkih prava nisu pravilo već pojedinačni slučajevi, odnosno gdje su radnici zaštićeni, nalaze se Njemačka, Francuska i Norveška, Slovačka te Crna Gora.
BiH, Srbija i Hrvatska našle su se među 26 zemalja koje su dobile ocjenu “2″, što označava zemlje u kojoj vlade i poslodavci konstantno krše ili napadaju određena prava radnika i “miniraju” borbu za bolje radne uslove.
U toj grupi su i Makedonija, Češka, Španija i Novi Zeland.
Međunarodna konFederacija sindikata navodi da su u posljednjih godinu dana u najmanje 35 zemalja vlasti hapsile i zatvarale radnike, kako bi ublažile zahtjeve za veća demokratska prava, poštene plate, sigurnije uslove rada i siguran posao.
U najmanje devet zemalja otišlo se korak dalje – kao mjera zastrašivanja korišteni su ubistva i nestanci radnika.
U izvještaju se navodi da su u najmanje 53 zemlje radnicima odbijeni ili onemogućeni pokušaji da pregovaraju o boljim uslovima rada te kako u najmanje 87 zemalja zakoni i praksa određenim radnicima uskraćuju pravo na štrajk.
Preuzeto s http://indikator.ba/