Evropski sud pravde je presudio da je u slučaju smrti radnika sprečavanje isplate plaćenog godišnjeg odmora od strane nacionalnog zakonodavstva suprotno pravu Evropske unije.

Svaki radnik ima pravo na plaćeni godišnji odmor od najmanje četiri nedjelje i period odmora ne može se zamijeniti isplatom, osim ako se radni odnos ne završava, navodi se u obrazloženju Suda koji se poziva na Direktivu o radnom vremenu, piše EurActiv.rs.

Pred Evropski sud pravde, najviši sud u EU za pitanja prava EU, slučaj je iznijela udovica jednog njemačkog radnika koji je bio zaposlen u maloprodajnom lancu K+K od 1. avgusta 1998. do smrti, 19. novembra 2010.

Taj radnik je bio teško bolestan od 2009. i nije bio sposoban za rad do smrti. Do tada je njemački radnik nakupio 140,5 dana neiskorišćenog godišnjeg odmora i njegova udovica je od kompanije K+K tražila da joj isplate odmore koje njen suprug nije iskoristio. K+K je to odbio.

Evropski sud pravde je naveo da je pravo na plaćeni godišnji odmor posebno važan princip socijalnog prava ističući da pojam plaćenog godišnjeg odmora podrazumijeva da za vrijeme odmora traje pravo radnika na naknadu.
„Smrt radnika ne može retroaktivno da vodi gubitku prava na plaćeni godišnji odmor. Stoga je Sud presudio da je neisplaćivanje godišnjeg odmora u slučaju kada je radni odnos prekinut zbog smrti radnika suprotno pravu EU“, obrazložio je Sud.
Inače, više od polovine Evropljana (53%) ocijenilo je u nedavnom specijalnom istraživanju Evropske komisije Eurobarometar uslove rada kao dobre.
Istovremeno, govoto 60% ispitanika upozorava na pogoršanje uslova rada u posljednjih 5 godina, 27% smatra da su uslovi rada isti kao prije, a 12% da su se popravili.

Uslovi rada obuhvataju više faktora – radno vrijeme, organizaciju rada, bezbjednost na radu, odnose sa poslodavcem.

 

Preuzeto s Web stranice http://www.atrakcija.info/index.php/radnicki-media-servis/item/3488-radnički-media-servis-i-preminuli-radnik-ima-pravo-na-plaćeni-odmor