Iz teksta koji je objavio „Dnevni list“ vidljivo da će doći do promjene članka  7. Zakona  o financiranju pomoći za otklanjanje posljedica prirodne nesreće i obnovu područja zahvaćenih prirodnom nesrećom“ , a koja neće imati utjecaja na primjenu zakona u javnim poduzećima:

SARAJEVO – Ni katastrofalne poplave koje su pogodile našu zemlju i ujedinile bh. građane pokazavši veliko srce ljudi u BiH nisu nagnale domaće predstavnike vlasti na ozbiljnost u svom poslu pa ni kada donose zakone i pravilnike o pomoći poplavljenim područjima.

Naime, tragikomično je vidjeti da u Zakonu o financiranju pomoći za otklanjanje posljedica elementarne nepogode stoji kako samo zaposleni u tijelima vlasti i oni koji plaću primaju iz proračuna imaju pravo odbiti skidanje postotka s plaće, dok ostali građani FBiH, zaposleni kod privatnika, to ne mogu uraditi. Iako je na posljednjoj sjednici Doma naroda Parlamenta FBiH navedena pogreška ispravljena, potrebno je da isto uradi i Zastupnički dom, a za sada je neizvjesno kada će se to dogoditi s obzirom kako su zastupnici od jučer na kolektivnom godišnjem odmoru.

Sporni član 7.

Konkretnije, u članu 7., stavak 1. Zakona stoji: “Iz plaća zaposlenih u tijelima vlasti FBiH, županija i jedinica lokalne samouprave i pravnih osoba, čiji je osnivač FBiH, županija i jedinica lokalne samouprave, izdvojit će se u idućih šest mjeseci, počevši od dana stupanja na snagu ovog zakona, po jedna dnevna zarada iz mjesečne neto plaće svakog zaposlenika i usmjeriti na otklanjanje i ublažavanje posljedica elementarnu nepogodu i obnovu”.
Nadalje, u stavku 3. ovog člana piše: “Iz plaća ostalih zaposlenih u FBiH izdvojit će se u sljedećih šest mjeseci, počevši od dana stupanja na snagu ovog zakona, po jedan posto iz mjesečne neto plaće svakog zaposlenika”. U posljednjem stavku 5. stoji kako će se “sredstva iz stavka 1. ovog člana izdvajati pod uvjetom da zaposleni nije pisano odbio da mu se ta sredstva izdvoje iz plaće”. No, ovaj stav ne vrijedi za “ostale zaposlene”, odnosno zaposlene kod privatnika.
Iz federalne Vlade reagirali su priopćenjem, u kojem navode kako je u tekstu zakona koji je Vlada utvrdila, u članu 7., omogućeno svim zaposlenim u FBiH, dakle bez razlike između državnog i privatnog sektora, da se iznos jedne dnevne zarade izdvoji iz njihove plaće i usmjeri k financiranju obnove stradalih područja, i to isključivo uz njihovu pismenu suglasnost.
– Kad je zakon usvojen u Parlamentu FBiH, tehničkom pogreškom izostavljen je dio spomenute odredbe koji se odnosi na jednak tretman i dobrovoljni karakter ovog doprinosa kod zaposlenih u privatnom sektoru, stoji u priopćenju. Također, kategorički tvrde kako se “ni u kojem slučaju ne radi o nekom novom nametu zaposlenima ili poslodavcima u FBiH”.

Ispraviti nepravdu

S druge pak strane, predsjedatelj Doma naroda Tomislav Martinović za Al Jazeeru je kazao da se ne radi ni o kakvoj parlamentarnoj pogrešci jer su usvojili zakon kako ga je predložila Vlada i takav zakon je usvojen i na Domu naroda i na Zastupničkom domu.
Jasmin Duvnjak, zastupnik u Parlamentu FBiH, potvrdio je za Dnevni list kako je zatražio da se u što kraćem roku sazove sjednica ovog doma kako bi se ispravila nepravda iz zakona koja je nedavno ispravljena u Domu naroda PFBiH. Uvjeren je kako će Kolegij doma to i učiniti, a ukoliko se to ne dogodi, pokrenut ću uz pismenu potporu najmanje 20 zastupnika inicijativu za sazivanje izvanredne sjednice.
-Objavom zakona u Službenim novinama navedeni zakon je pravno valjan. Upravo zbog toga ga što hitnije i treba mijenjati jer je manjkav, diskriminirajući, nepravedan i u konačnici neprihvatljiv. To su u Domu naroda uvidjeli i nedavno donijeli izmjene i dopune, a isto bi trebao učiniti i Zastupnički dom – poručio je Duvnjak. Uz to, smatra kako bi se trebala napraviti i analiza kako bi se utvrdilo što je dovelo do ovakve pogreške. Iskreno kaže koliku god odgovornost snosi Vlada, toliko i parlamentarci jer se zakoni usvajaju po hitnom postupku ili, kako navodi, “navrat-nanos” pa se potkradu ovakve pogreške. Sve u svemu, Duvnjak jasno ističe da je najvažnije da se sjednica sazove i otkloni ova diskriminacija, tim više što ubrzo dolazi izborna kampanja kada će sve ostalo pasti u drugi plan.

Preuzeto s Web stranice http://dnevni-list.ba/