7. listopada obilježava se Svjetski dan dostojanstvenog rada koji se temelji na uvjerenju da su za stvaranje najboljih perspektiva društvenog napretka i razvoja nužne sve četiri njegove komponente: zapošljavanje, prava, zaštita i dijalog.
Sa stajališta obveza države to podrazumijeva ostvarivanje prava na rad i zapošljavanje bez diskriminacije, primjerenu plaću koja omogućuje dostojanstven život radnika i njegove obitelji, potpuno poštivanje socijalnih i radničkih prava, kako kroz radno i socijalno zakonodavstvo, tako i u praksi, socijalnu sigurnost i zaštitu u slučaju bolesti, privremene nezaposlenosti, umirovljenja, kao i rad bez izrabljivanja te slobodu radnika na sindikalno organiziranje.
Iako bi rastuće nezadovoljstvo visinama plaća, uvjetima rada i ostalim pravima radnika uz pojačano iseljavanje radno sposobnog stanovništva za posljedicu trebali imati i pozitivne promjene u pristupu radnicima sve ukazuje da tome nije tako. Političari i poslodavci ne pokazuju iskrene namjere za promjene koje su nam nužne a posljedice nečinjenja biti će dalekosežne i nepopravljive za sve sadašnje radnike buduće umirovljenike ali i našu djecu.
Stanje u državi se neizbježno oslikava i na stanje u HT Mostar , iako bismo trebali biti predvodnik i svijetli primjer u primjeni svjetskih pozitivnih iskustava te poštivati radnike i cijeniti njihov rad , svjedoci smo svakodnevnog kršenja prava iz radnog odnosa, sve prisutniji mobing, izrazito narušene međuljudske odnose koji bitno otežavaju svakodnevno obavljanje poslova te negativno utječu na uvjete ali i rezultate rada.
Primjerenom i učinkovitom zaštitom dostojanstva radnika , ispravnijom politikom plaća i nagrađivanja izvrsnosti u radu, primjenom mjera zaštite na radu i zdravlja radnika te prevencijom stresa na radnom mjestu osiguravaju se uvjeti rada koji ne ugrožavaju njihovo zdravlje i sigurnost, a pridonose i dobrobiti cijelog radnog kolektiva. Za pobrojane probleme ne moramo izmisliti rješenja samo moramo naći volje za primjenu već postojećih , a volja je stanje uma a ne financija.