Europsko ekonomsko socijalno vijeće (EESC), savjetodavno tijelo koja daje mišljenja na zakone i politike EU, čine ga predstavnici radnika tj. sindikata, udruženja poslodavaca i udruženja civilnog društva, a u čijem radu BiH sudjeluje kao promatrač, zaključio je dvodnevnu misiju u Sarajevu 14. i 15. listopada 2024. Delegaciju EESC-a su predvodili predsjednik Oliver Röpke i Odbor za praćenje Zapadnog Balkana, a misija je imala za cilj jačanje veza s civilnim društvom u Bosni i Hercegovini te praćenje i raspravu o napretku zemlje prema pristupanju EU.

Tijekom misije, predsjednik Röpke naglasio je da Bosna i Hercegovina treba iskoristiti trenutni politički zamah kako bi napredovala na putu proširenja EU. Istaknuo je da zemlja mora što prije usvojiti svoj reformski program kako bi u potpunosti iskoristila mogućnosti koje pruža Novi plan rasta za Zapadni Balkan. Nadalje, vlasti Bosne i Hercegovine pokazale su veliki interes za prijedlog EESC-a o uspostavi odbora za praćenje specifičnog za zemlju, sastavljenog od socijalnih partnera i civilnog društva, koji bi nadzirao provedbu Plana rasta. Takav odbor bi osigurao transparentan proces i dobro koordinirane reforme uz punu participaciju civilnog društva i socijalnih partnera.

Dana 15. listopada, održana je velika konferencija u Kući Europe u Sarajevu, koja je okupila predstavnike civilnog društva, socijalne partnere i vladine dužnosnike, a među sudionicima je ispred Saveza samostalnih sindikata BiH bio i predsjednik Sindikata HT Mostar Saša Živković.

Predsjednik EESC-a Röpke, zajedno s Andrejom Zorkom, predsjednikom Odbora za praćenje Zapadnog Balkana, otvorio je događaj uvodnim govorima. Nj.E. Luigi Soreca, šef Delegacije EU u Bosni i Hercegovini, također se obratio sudionicima. Rasprave su se usredotočile na građanski prostor, socijalni dijalog i ulogu Bosne i Hercegovine u budućim pregovorima o pristupanju EU.

Civilno društvo je okosnica demokracije i igra ključnu ulogu u napredovanju Bosne i Hercegovine na njenom putu prema članstvu u EU“, naglasio je predsjednik Röpke tijekom svog uvodnog obraćanja, ističući ključnu važnost civilnog društva u oblikovanju europske budućnosti Bosne i Hercegovine.

Tijekom misije, predsjednik Röpke održao je niz bilateralnih sastanaka s ključnim političkim liderima Bosne i Hercegovine, uključujući Dubravku Bošnjak, ministricu civilnih poslova, i Louisa Crishocka, glavnog zamjenika visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini, kao i imenovanog glavnog tajnika Vijeća za regionalnu suradnju, Amera Kapetanovića. Ovi sastanci pružili su vrijednu priliku za otvoreni dijalog o socio-ekonomskim i političkim izazovima s kojima se suočava Bosna i Hercegovina, kao i o sljedećim koracima zemlje na putu integracije u EU.

EESC je ponovno potvrdio svoju predanost podršci napretku Bosne i Hercegovine prema članstvu u EU, naglašavajući važnost uključive participacije civilnog društva u procesima donošenja politika i reformi.

Ovdje možete preuzeti dokument: Otvaranje puta zapadnom Balkanu prema pristupanju EU-u (Mišljenje EESC)